82 % af danskerne er imod GMO deregulering. 84 % er ikke klar over, at den danske regering presser på for det.
82 % af danskerne er imod GMO deregulering. 84 % er ikke klar over, at den danske regering presser på for det.

Pressemeddelelse 82 % af danskerne er imod. Alligevel er den danske regering fast besluttet på at lempe EU's GMO-regler

Mens 82 % af danskerne ønsker at fastholde de nuværende, strenge EU-regler for GMO, arbejder den danske regering på at gennemføre lempelser. Det er hele 84 % af danskerne ikke klar over.

3. november 2025 · Kl. 12:16 Pressemeddelelse

Ifølge en ny meningsmåling fra YouGov mener 82 % af danskerne, at EU bør stoppe sine bestræbelser på at lempe reglerne for GMO'er og fastholde de nuværende, strenge regler for at beskytte fødevaresikkerheden, miljøet og forbrugernes ret til at vælge. 

Alligevel er den danske regering, som har et stærkt mandat i kraft af EU formandskabet, fast besluttet på at afslutte forhandlingerne om at lempe reglerne for GMO'er inden udløbet af sin mandatperiode i december 2025.

Imidlertid er 84 % af danskerne slet ikke klar over, at den danske regering støtter EU-Kommissionens plan om at lempe GMO-reglerne.

Meningsmålingen kommer mens Europa-Parlamentet og Ministerrådet er i de afsluttende forhandlingsrunder for at afgøre, om nye GMO-produkter skal undtages fra mærknings- og sporbarhedskrav, og om der skal gives patent på nye genomiske teknikker. 

Meningsmålingen er bestilt af den internationale kampagneorganisation Ekō, som er del af en koalition af menneskerettigheds- og miljø-ngo'er, der kæmper for at stoppe dereguleringen af nye GMO'er i EU. 

“Meningsmålingen viser tydeligt, at danskerne ikke er klar over, at deres egen regering arbejder på at lempe eller helt fjerne de europæiske GMO-regler," siger projekt- og researchmedarbejder i Miljøbevægelsen NOAH June Rebekka Bresson og uddyber: 

“En ændring i den europæiske GMO-lovgivning vil ændre vores fødevarer fundamentalt. Vi vil miste vores ret til selv at vælge, om vi vil spise mad med GMO, for mærkningskravet vil blive fjernet. I Miljøbevægelsen NOAH mener vi, at danskerne som minimum skal konsulteres, før der gennemføres så stor en ændring i forhold til den mad, vi lægger på tallerken hver eneste dag.”

Forslaget om svækkelse af reglerne for GMO kommer efter mange års pres fra store danske virksomheder, som Landbrug & Fødevarer og Novo Nordisk Fonden. "I Miljøbevægelsen NOAH er vi dybt bekymrede over, at vores regering lader til at stille virksomhedernes interesser over borgernes", tilføjer June Rebekka Bresson.

Ekö har indsamlet over 73.000 underskrifter fra europæiske borgere, som siger NEJ til at tillade GMO'er i EU. Samtidig viser meningsmålingerne fra Danmark, at et overvældende flertal af den danske befolkning ikke ønsker umærkede og ikke-sporbare GMO'er,” siger Ildem Esin, senior kampagnemedarbejder i den internationale kampagneorganisation Ekö, og tilføjer: 

“Som formand for Rådet for den Europæiske Union må Danmark tage højde for, at den europæiske befolkning og et overvældende flertal af danskerne er imod at lempe EU-reglerne for GMO’er. Vi håber, at den danske regering vil genoverveje, om de virkelig er parate til at opgive borgernes sundhed og sikkerhed til fordel for virksomhedernes interesser. Det er ikke for sent at ændre kurs og beskytte mennesker og planeten.”

For flere informationer og udtalelser, kontakt: 

June Rebekka Bresson, NOAH, telefon: +45 21835789 mail: june@noah.dk

Ildem Esin, Ekö, telefon: +44 7597519240 mail: Ildem@eko.org

Baggrundsinformation:

Danmark har spillet en ledende rolle i udformningen af EU's forslag om at deregulere nye genomiske teknikker (også kaldet nye GMO’er). Vigtige danske repræsentanter for industrien hævder at have været med til at udforme 95 % af EU's nye lovforslag om at deregulere de nye genomiske teknikker.

EU har traditionelt opretholdt strenge standarder for GMO-regulering, som omfatter risikovurderinger, mærkning og sporbarhedskrav samt patenterbarhed. De foreslåede ændringer vil lempe eller fjerne disse krav. Kritikere advarer om, at dereguleringsforslagene kan øge markedsmagten for biotekvirksomheder som Bayer og BASF, der allerede dominerer frømarkedet. Virksomhedernes kontrol over frøproduktion og -distribution kan øges, hvilket giver store virksomheder større indflydelse på, hvad der dyrkes og sælges.

Redaktionelle bemærkninger

Alle data stammer fra YouGov, medmindre andet er angivet. Undersøgelsen blev gennemført fra den 17. til den 22. oktober 2025 blandt 1022 personer, der er repræsentative for den danske befolkning på 18 år og derover.

Følgende spørgsmål blev stillet i YouGov meningsmålingen

I henhold til gældende EU-lovgivning er afgrøder, der er udviklet ved hjælp af genetisk modifikation eller nye genomiske teknikker, underlagt strenge regler, inden de må dyrkes eller sælges i Europa. F.eks. skal fødevarer som er genetisk modificeret mærkes, så forbrugerne informeres herom. Nu overvejer Europa-Kommissionen at lempe disse regler for nye GMO-produkter.

  • I hvilket omfang er du enig i følgende udsagn?

    »EU bør stoppe dereguleringen og opretholde strenge regler for genetisk modificerede produkter for at beskytte fødevaresikkerheden, miljøet og forbrugernes ret til at vælge.«

    Vælg det svar, der bedst passer: Helt enig / Noget enig / Noget uenig / Helt uenig

  • Vidste du, at den danske regering støtter EU-Kommissionens planer om at ændre reglerne for genetisk modificerede afgrøder og nye genomiske teknikker?

    Vælg den mulighed, der passer bedst: Ja/Nej

Yderligere resultater: Bevidsthed blandt danskere med en holdning: 

  • Kun 8 % ved, at den danske regering støtter EU-Kommissionens plan om at lempe GMO-reglerne.
  • Yngre voksne (18-29) er mere bevidste (17 %) end andre aldersgrupper.

Ekō er en global bevægelse af forbrugere, investorer og arbejdstagere over hele verden, der er gået sammen for at holde virksomheder ansvarlige for deres handlinger og skabe en ny, bæredygtig og retfærdig vej for vores globale økonomi.

 

Støt NOAH

Din støtte er altafgørende for, at vi kan levere et stykke arbejde, der gør en forskel

Ved at støtte NOAH bidrager du til kampen for en retfærdig, bæredygtig og solidarisk verden. Din støtte betyder, at vi kan arbejde uafhængigt, opnå større indflydelse og organisere flere kloden rundt.

Du kan nemt oprette en fast støtte via betalingsservice.

Eller du kan fx støtte via MobilePay eller bank. Hvis du opgiver dit cpr.nr. ved indbetalingen er din gave fradragsberettiget (op til kr. 18.300 i 2024). Tusind tak!